image_pdfPDFimage_printWydrukuj

Zupełnie przypadkiem, będąc w okolicach Stoczni Cesarskiej w Gdańsku, odkryliśmy rejs galarem, czyli historycznymi łodziami po Gdańsku. To obowiązkowa atrakcja w Gdańsku nie tylko dla turysty, ale i dla mieszkańców Trójmiasta.

W dziale „PODRÓŻE” polecam Wam wiele pięknych miejsc w Polsce na urlop i pokazuję, co ciekawego możecie w nich zobaczyć.

Co musisz zrobić w Gdańsku? Popłynąć w rejs galarem po Gdańsku!

Co to jest galar?

rejs galarem

Galary to historyczne i drewniane łódki z wiosłami, które służyły kiedyś do transportowania towarów po rzece. W XVII i XVIII wieku wpływały na wody Motławy z wszelkimi dobrami typu: węgiel, sól z Bochni, mydło, wapno, zboże i innymi niezbędnymi towarami.  Gdańskie galary to repliki historycznych łodzi zbudowane ze 150-letnich świerków, które są całkiem przestronne, ale zarazem kameralne, bo mogą zabrać na swój pokład 12 osób.

rejs galarem

Kto może wypłynąć w taki rejs?

Nie ma tu żadnych ograniczeń. Na pokład może wejść każdy – rodzice z dziećmi, osoby niepełnosprawne, rowerzyści, a nawet można zabrać ze sobą zwierzaki. Łodzie wyposażone są w niezbędny sprzęt asekuracyjny (są kamizelki również dla najmłodszych) oraz niezbędne środki bezpieczeństwa. Osoby niepotrafiące pływać będą się czuły bezpiecznie dzięki kamizelkom. Jak zawieje wiatr czekają również na Was kocyki. Dostępna jest też w cenie rejsu woda.

rejs galarem
rejs galarem

Gdzie znajduje się przystań?

Przystań znajduje się na Stoczni Cesarskiej na ul. Dokowej 1, gdzie w czaie II Wojny Światowej budowano łodzie podwodne.

Jakie rejsy są dostępne? Ile to kosztuje?

  • „Galarem po Gdańsku”, czyli rejs zahaczający o tereny stoczniowe i kierujący się do Głównego Miasta z widokiem na Długie Pobrzeże i Żurawia. Czas rejsu: 80 min. Cena 55 zł.
  • „Galarem po stoczni” to rejs, na który się zdecydowaliśmy, bo zależało nam na obejrzeniu terenów stoczniowych z wody, które nie są dostępne ani dla mieszkańców ani dla turystów. Czas rejsu: 50 min. Cena: 50 zł.
  • Rejs o zachodzie słońca, po terenach stoczniowych i Gdańsku Głównym. Chętnie się skuszę na taki rejs, to musi być magiczne przeżycie! Czas rejsu: 100 min. Cena: 60 zł.
  • Rejs na Twierdzę Wisłoujście, podczas którego dopłyniecie do twierdzy, będziecie mieć 2 godzinny czas na zwiedzanie, a potem wrócicie z powrotem.
  • Rejs do Ptasiego Raju, który jest rezerwatem na Wyspie Sobieszewskiej.
  • Indywidualne rejsy np. na sesje zdjęciowe, zaręczyny, wieczory panieńskie itp.

Odnośnie cennika to dzieci do 4 lat wchodzą za darmo, 5-15 lat mają około 50% zniżki.

rejs galarem

Dlaczego warto?

Spójrzcie na zdjęcia!

rejs galarem

Niesamowicie jest zobaczyć Gdańsk od strony wody! To było wspaniałe uczucie! Kameralna liczba osób na rejsie, sternik, z którym cały czas mamy kontakt, a który jest również naszym przewodnikiem to coś świetnego! Wiatr we włosach, a czasem krople wody jak zawieje wiatr! Podczas rejsu z przyjemnością słuchaliśmy historii o stoczni czy mijanych przez nas statkach, które akurat teraz cumują (a te się zmieniają, więc każdy rejs jest inny). Rejs po stoczni to unikalna możliwość zobaczenia od środków terenów, które nie są na co dzień dostępne. Można podpatrywać pracę stoczniowców. Przepływanie małą łódką obok ogromnych statków robi wrażenie! A jak się trafi przepływający obok nas statek to już w ogóle wszyscy robią „wow”.

rejs galarem

Dodam, że kilka osób po zobaczeniu moich instastories już skorzystało z rejsu i bardzo im się podobało :).

Polecam rejs galarem! I sama chcę jeszcze raz! Zaraz po zejściu z łódki stwierdziliśmy, że trzeba to powtórzyć i zabrać też rodziców i znajomych na taki rejsik.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.