Aktualnie właśnie jestem na urlopie, więc zapraszam Was na konkurs z okazji zbliżającego się zakończenia roku szkolnego i rozpoczęcia sezonu wakacyjnego. 
Nagrody zostały ufundowane przez Polsat Food Network.
Zadanie
Podaj przepis na najpyszniejszy obiadek dla swojej Pociechy z okazji zwieńczenia roku szkolnego. 
Przepisy zostawiajcie w komentarzach – anonimowi użytkownicy proszeni są o podanie imienia i emaila.
Wybiorę 3 najlepsze przepisy, każdy zostanie nagrodzony inną nagrodą. 
Konkurs trwa do 27 czerwca do godz. 23.59. 
Sponsor nagród:

20 Replies to “Konkurs”

  1. AnnaF says: 16 czerwca 2014 at 19:40

    Hej ja mam problem z Moją 9latką bo to straszny niejadek jest. Ale ma kilka swoich danych które uwielbia i które przygotowuję jej na specjalne okazje -ostatnio 27.05 gdy skończyła 9 lat zrobiłam polędwiczki z kurczaka w płatkach kukurydzianych do tego pieczone młode ziemniaki i jej ulubione buraczki na słodko 😀 Polędwiczki marynuje przez noc w miodzie oliwie i przyprawić do kurczaka, marynaty początkowo dość rzadka przez noc gęstnieje wówczas obliczamy kuraki w poruszonych płatkach kukurydzianych (czasem też w polewie miodowej -dla wzmocnienia smaku! I przygotowuje ziemniaki jak najmniejsze takie na "raz " obliczanie w reszcie marynaty z polędwiczek i wystawiam do piekarnika na 200'c na ok.30 min. Potem obracam je i obok lądują kurczaki (robią się bardzo szybko) na 10-15min. W tym czasie podejrzewam buraki,ugotowane do miękkości obieram i ścieram na drobnych oczkach (robiąc purre) przesmazam na maselku z odrobiną kwasku i cukru, dla zagęszczenia konsystencji dodaje łyżkę dwie mąki pszennej. Jak ziemmniaczki się zrumienią wyjmuje wszytko na ozdobny talerz i podaje wszystko na ciepło. Połączenie słodyczy panierki i lekko kwaskowatych buraczkow świetnie współgra z przypieczonymi ziemniaczkami -polecam tak moja córka nauczyła się jeść buraki 😀 a ogólnie to wszyscy bardzo lubimy to danie. Pozdrawiam Ania.

  2. Iza Kapis says: 17 czerwca 2014 at 06:42

    Składniki na ok. 10 kotlecików z pieczarek (całość ma ok. 350 kcal):
    200 g pieczarek
    2 jajka
    4 łyżki bułki tartej
    1 łyżeczka otrębów
    Garść rzeżuchy/bazylii/oregano/pietruszki
    Olej do smażenia
    Sól, pieprz
    Do burgerów: bułki (najlepiej domowe, ciemne) i ulubione dodatki. (u mnie: roszponka i pomidor)
    Przygotowanie:
    Pieczarki dokładnie myjemy i kroimy jak nam wygodnie. Zrywamy garść zieleniny i dorzucamy do pieczarek. Rozdrabniamy blenderem (u mnie na gładką masę, ale jeśli ktoś lubi nie trzeba aż tak dokładnie). Wbijamy jajko, wrzucamy otręby i bułkę tartą. Dokładnie mieszamy. Przyprawiamy odrobiną soli i pieprzem. Rozgrzewamy patelnie, polewamy odrobinką oleju i smażymy tak jak zwykłe kotlety. Trzeba bardzo uważać przy przewracaniu. Są one dość "gibkie" i gdy za szybko uznamy, że można je przewracać rozwalą nam się. Gdy skończy nam się już masa, na patelni układamy bułki i podpiekamy. Podajemy z ulubionymi dodatkami.

    Mimo, że konkurs jest na danie dla pociechy… to ja sama lubie siebie rozpieszczać! Wege burgery uwielbiam i po zakończeniu roku będę się nimi delektowała 🙂 w końcu trzeba jakoś uczcić zakończenie gimnazjum:)

  3. Anonimowy says: 17 czerwca 2014 at 11:08

    Moje dzieci maja 7 lat i w tym roku poraz pierwszy będa obchodziły takie prawdziwe zakończenie roku szkolnego poniewaz kończą pierwsza klasę.
    Z okazji tego święta planuje dla nich zrobic to co uwielbiaja najbardziej czyli naleśniki a ze jak wszystkie dzieci kochaja lody to na ten szczególny obiad beda naleśniki z lodami a ze sezon owocowy w pełni to przemycimy do tego obiadu samo zdrowie czyli sezonowe owoce
    Naleśniki z owocami i lodami

    Składniki
    3 jajka
    2 szklanki mąki
    1/3 szklanki mleka
    1/3 szklanki wody gazowanej
    1/3 szklanki oleju
    1/2 kg świeżych owoców (truskawki, maliny, czereśnie, morele itp)
    serek waniliowy
    opakowanie lodów waniliowych
    polewa z przetartych malin lub czekoladowa

    Mąkę, jajka i mleko wymieszać tak, by nie było grudek. Dodać oliwę i wodę, znów wymieszać lub ubić mikserem na średnio gęstą masę. Odstawić na pół godziny w chłodne miejsce.

    Owoce umyć i osączyć, jeśli trzeba, wypestkowac obrać i pokroi na mniejsze częsci.

    Rozgrzać patelnię, usmażyć cienkie naleśniki. (Bez oleju, wystarczy ten, który wchodzi w skład ciasta.)

    Na każdym naleśniku rozsmarowac odrobine serka, ułożyć owoce. Złożyć w kopertę, polać musem malinowym. Na wierzchu położyć kulkę lodów waniliowych, ozdobic listkami mięty i owocami.
    Naleśniki najlepiej podawać ciepłe, wtedy lody rozmrażając się utworzą słodki, chłodny sos.

    Monika
    nikajaz@wp.pl

  4. Ol says: 17 czerwca 2014 at 12:12

    Witam , dla mnie osobiście danie kojarzące się z długo wyczekiwanymi wakacjami to najprostsze w świecie oponki serowe !. Pamiętam gdy jako dziecko spędzałam wakacje u dziadków na Mazurach z niecierpliwością wyczekiwałam aż dziadek wróci z pracy, wtedy pracował w mleczarni i każdego dnia przynosił z pracy najlepszy w świecie twaróg ! Oj co my nie wymyślałyśmy z babcią , aby każdego dnia przygotować coś pysznego . Jednak najbardziej w pamięci utkwiły mi w pamięci oponki , ile było radochy przy wyrabianiu ciasta , a następnie babcia pozwalała mi tworzyć własną wersje oponek i wycinałam z tego różne kształty i potem kazałam zgadywać całej rodzinie co za dziwne stworki z tego wyszło . Na dzień dzisiejszy nie mam jeszcze dzieci , ale kiedy goszczę u siebie swoje lub mojego narzeczonego młodsze kuzynostwo to zawsze proponujemy im wspólne robienie oponek . Moim zdaniem świetna alternatywa na to aby zachęcić dzieci do wspólnego gotowania poprzez zabawę a oto przepis na magiczne oponki : 500 g sera tłustego , 500 g mąki , ½ szklanki cukru , 4 żółtka, ,1/4 litra kwaśnej śmietany , łyżeczka octu oraz łyżeczka sody oczyszczonej . Mąkę przesiewany na stolnice dodajemy ser można go wcześniej zmielić w maszynce lub w prasce do ziemniaków , my rozdrabiamy go widelcem , wbijamy żółtka ,dodajemy , cukier , śmietanę i sodę oraz ocet . Zagniatamy ciasto , następnie z ciasta wykrawamy dowolne kształty i smażymy na głębokim oleju do zrumienienia , przed podaniem posypać cukrem pudrem .

  5. Ol says: 17 czerwca 2014 at 12:13

    Witam , dla mnie osobiście danie kojarzące się z długo wyczekiwanymi wakacjami to najprostsze w świecie oponki serowe !. Pamiętam gdy jako dziecko spędzałam wakacje u dziadków na Mazurach z niecierpliwością wyczekiwałam aż dziadek wróci z pracy, wtedy pracował w mleczarni i każdego dnia przynosił z pracy najlepszy w świecie twaróg ! Oj co my nie wymyślałyśmy z babcią , aby każdego dnia przygotować coś pysznego . Jednak najbardziej w pamięci utkwiły mi w pamięci oponki , ile było radochy przy wyrabianiu ciasta , a następnie babcia pozwalała mi tworzyć własną wersje oponek i wycinałam z tego różne kształty i potem kazałam zgadywać całej rodzinie co za dziwne stworki z tego wyszło . Na dzień dzisiejszy nie mam jeszcze dzieci , ale kiedy goszczę u siebie swoje lub mojego narzeczonego młodsze kuzynostwo to zawsze proponujemy im wspólne robienie oponek . Moim zdaniem świetna alternatywa na to aby zachęcić dzieci do wspólnego gotowania poprzez zabawę a oto przepis na magiczne oponki : 500 g sera tłustego , 500 g mąki , ½ szklanki cukru , 4 żółtka, ,1/4 litra kwaśnej śmietany , łyżeczka octu oraz łyżeczka sody oczyszczonej . Mąkę przesiewany na stolnice dodajemy ser można go wcześniej zmielić w maszynce lub w prasce do ziemniaków , my rozdrabiamy go widelcem , wbijamy żółtka ,dodajemy , cukier , śmietanę i sodę oraz ocet . Zagniatamy ciasto , następnie z ciasta wykrawamy dowolne kształty i smażymy na głębokim oleju do zrumienienia , przed podaniem posypać cukrem pudrem

  6. Shine Rose says: 17 czerwca 2014 at 18:01

    Ja lubię jedną bardzo prostą potrawę , którą moja mama robi zawsze na takie wyjątkowe okazje 🙂 Jest to zapiekanka pełna dodatków .
    Składniki : Dowolność ale ja dodaje : cebula , mięso , pomidory , pieczarki , kukurydzę , sos beszamel , starty ser , makaron muszelki
    Spósób przygotowania : Wrzucamy na patelnię cebulę , mięso (ja miałam parówki) , pieczarki , pomidory i kukurydzę z puszki . Robimy sos beszamel . Makaron wrzucamy na dno naczynia żaroodpornego potem wrzucamy farsz i mieszamy razem . Następnie wylewamy sos beszamel i rozrzucamy starty ser . Pieczemy ok. 25-30 min. w 180 stopniach 🙂

  7. Natalie says: 17 czerwca 2014 at 18:52

    Co prawda nie mam dziecka bo jestem jeszcze dużo, dużo za młoda ale jeżeli miałabym małą pociechę to zdecydowanie zaserwowałabym jej czekoladowe naleśniki z waniliowym twarożkiem. Naleśniki to moje ulubione danie z dzieciństwa, a z dodatkiem czekolady/kakao smakuje z 5 razy lepiej! Bo przecież…kto nie lubi czekolady? Jej trudno się oprzeć. Twaróg lubią dzieci, bo nawet po sobie wiem, że kanapka w przedszkolu z twarożkiem była moją ulubioną. Dodać do twarożku wanilię, cukier i jogurt – mamy aksamitne nadzienie! Dodatkowo podałabym te naleśniki z plasterkami banana i polałabym wszystko rozpuszczoną czekoladą. Myślę, że moja pociecha byłaby zadowolona z takiego obiadku, a jak nie to i ja bym chętnie zjadła hehe 😉
    Pozdrawiam,
    Natalie

    nataliekudli@gmail.com

  8. pajacyk61 says: 17 czerwca 2014 at 19:16

    Witam. Moje dzieci uwielbiają makaron z sosem serowo-brokułowym.Potrawa jest bardzo prosta i szybka w przygotowaniu.
    Do gotującej osolonej wody wrzucam brokuły ,chwilkę gotuje wyciągam łyżką cedzakową.Do wody w której gotowały się brokuły wrzucam makaron i gotuję ,przed odcedzeniem odbieram dwie szklanki wody.Na patelni rozgrzewam oliwę ,wrzucam przeciśnięte dwa ząbki czosnku ,delikatnie przesmażam dodaję ugotowane brokuły ,delikatnie przesmażam dodaję ugotowany makaron przesmażam i dodaję wodę którą odbierałam z makaronu.Po dokładnym wymieszaniu składników dodaję pokrojone dwie mozzarelle i mieszam aż wszystko dokładnie się rozpuści.Doprawiam solą ,pieprzem i szczyptą gałki muszkatałowej .
    Szybko ,zdrowo w domu pachnie obłednie a potrawa momentalnie znika .
    Pozdrawiam Ania

  9. Anonimowy says: 18 czerwca 2014 at 07:59

    Przepis można dodać tylko jeden czy mozna kilka ?:)

  10. Anonimowy says: 18 czerwca 2014 at 08:11

    Myslę,że każde dziecko uwielbia spaghetti 🙂

    Składniki:

    100 g makaronu spaghetti Podravka
    300 g mięsa mielonego
    1 puszka pomidorów krojonych
    3 łyżeczki koncentratu
    2 ząbki czosnku
    garść bazylii
    sól i pieprz
    papryka słodka
    olej

    Przygotowanie :
    Na patelni rozgrzać olej. Wrzucić mięso mielone,przyprawić i smażyć do zrumienienia. Dodać pomidory i koncentrat oraz przeciśnięty przez praskę czosnek. Dusić około 15 minut. Na koniec dodać bazylię.
    W tym czasie ugotować makaron wg instrukcji na opakowaniu. Odcedzić.
    Na talerzu ułożyć makaron a na niego sos z mięsem. Posypać startym serem.

    Klaudia duusiak@o2.pl

    Pozdrawiam

  11. Anonimowy says: 18 czerwca 2014 at 11:52

    U nas króluje zupa krem z cukinii, z okazji i bez okazji 😉

    Oto przepis:

    Składniki:
    * łyżka oleju rzepakowego
    * kawałek masełka
    * jedna duża / dwie małe cukinie
    * mała marchewka
    * mała pietruszka
    * kawałek selera
    * dwa duże ziemniaczki
    * łyżka mleka
    * szczypta imbiru

    Przygotowanie:
    Do garnuszka dodajemy olej i masło. Myjemy i obieramy cukinię. Następnie kroimy w kostkę i wkładamy do garnka. Podsmażamy cukinię na małym ogniu. Zalewamy 1 litrem wody, dodajemy pozostałe warzywa i gotujemy pod przykryciem ok. 20 minut (ziemniaki muszą być miękkie). Pod koniec gotowania dodajemy łyżkę mleka i szczyptę imbiru. Po ugotowaniu z zupy wyjmujemy pietruszkę i selera, a resztę miksujemy blenderem, przestudzamy i gotowe 🙂

    My tę zupę jemy bez żadnych przypraw typu sól, pieprz. Tak jest najzdrowiej, ale też nam tak najbardziej smakuje. Każdy może doprawić zupę według własnego smaku już na talerzu. Moje dzieci uwielbiają do tej zupy groszek ptysiowy.

    Dorota Kołodziejczyk (Na Facebooku 2+2: https://www.facebook.com/matki.opowiesci)

  12. Alicja says: 19 czerwca 2014 at 16:08

    A ja proponuje na obiad młode ziemniaczki z mizerią.

    Kilogram małych, młodych ziemniaczków gotujemy do uzyskania miękkości. Następnie opiekamy je na patelni z jedną dość dużą cebulą (posiekaną w kosteczkę), Obracamy ziemniaczki co dłuższą chwilę, żeby się nie przypaliły. Po uzyskaniu złotego koloru można przełożyć je już na talerz.

    W międzyczasie 6 ogórków gruntowych obieramy ze skórki i kroimy w plasterki. Do miseczki rozgniatamy 50-100g białego chudego sera i dodajemy 100-150g jogurtu naturalnego. Do miseczki wsypujemy ogóreczki i przyprawiamy (sól, pieprz, pierz ziołowy, koper, przyprawa prymat do sałatki oraz łyżeczka octu).

    Do dania nic więcej nie potrzeba, ale oczywiście można dodać mięsko lub rybkę według uznania. 🙂

    Pozdrawiam.
    Alicja

  13. Szczypta Słodyczy says: 22 czerwca 2014 at 10:45

    W pewnym wieku dzieci mają skłonność do ograniczania swojej diety do kolorowych żelek i miski z frytkami ma to na ogół miejsce wtedy gdy odkrywają nowe smaki, inne niż matczyne mleko i słoikowe przecierki, lecz zanim odkryją, że to co zjadają niekoniecznie dostarcza im tego czego im potrzeba, a tylko ładuje akumulatory, aby na chwilę można było szaleć i krzyczeć. Dla dzieci w wieku szkolnym zbilansowana dieta jest ważna nie tylko z przyczyn zdrowotnych, ale jej zachowanie jest konieczne by móc na co dzień sprostać uczniowskim obowiązkom. Jednak w dniu wręczenia świadectw warto zaszaleć i pozwolić dziecku na chwile przyjemności, a oto moja propozycja:
    Parówkowe ośmiorniczki:
    -kilka parówek dla dzieci
    -olej do smażenia
    Parówkę kroimy na pół (będą 2 ośmiorniczki) i wewnętrzne części (tam gdzie kroiliśmy) rozkrawamy na 8 części, uważając, aby na górze została trzymająca wszystko głowa. Taką ośmiorniczkę wrzucamy do garnka z rozgrzanym olejem i czekamy chwilę, aż poskręcają się jej nóżki. Wtedy wykładamy na papierowy ręcznik i odsączamy z nadmiaru tłuszczu.
    Dodatkowo:

    80 dag ziemniaków mączystych (typ BC lub C)
    1 jajko
    pęczek szczypiorku i pietruszki
    łyżeczka suszonego tymianku (można dodać świeży)
    2-3 ząbki czosnku
    2 łyżki masła
    sól i pieprz
    śmietanka (opcjonalnie)
    przepis -> http://szczyptaslodyczy.bloog.pl/id,341038147,title,Ziolowe-Pure-zapiekane,index.html
    Z podanych składników robimy puree tradycyjne, dodajemy zioła, jajko i zapiekamy w piekarniku o zrumienia się.
    Żaden obiad nie byłby odświętny bez deseru… może by tak Biedronka? Jest koniec czerwca, korzystajmy z truskawek!
    Biszkopt:

    6 jajek
    7 łyżek cukru
    5 łyżek mąki pszennej tortowej
    4 łyżki kakao
    łyżeczka proszku do pieczenia
    10 dag masła
    Bita śmietana:

    600 g śmietanki kremówki (30%)
    5 łyżek cukru
    1,5 łyżeczki żelatyny
    2 łyżki wody
    Czekoladowe dodatki:

    50 g dobrej gorzkiej czekolady
    2 łyżki mleka
    2 kolorowe drażetki
    Dodatkowo:

    400 g truskawek
    http://szczyptaslodyczy.bloog.pl/id,340973107,title,Tort-Biedronka,index.html
    Z podanych składników pieczemy biszkopt okrągły i jeden malutki. Śmietankę ubijamy z cukrem i utrwalamy żelatyną, nakładamy w środek biedronki. Do dekoracji używamy czekolady i pokrojonych truskawek. Cały proces ze zdjęciami pokazałam w poście na blogu.
    Co przemawia za moim menu? Smaki, które większość dzieci uwielbia, forma podania, która wywołuje uśmiech na małej buźce i … możliwość wspólnej zabawy przygotowując obiadek i dekorując ciasto. A przecież o to chodzi, by czerpać radość ze wspólnego przygotowywania tego co później zjemy 🙂

    Pozdrawiam,
    anka131@interia.eu

  14. Justynaaa says: 25 czerwca 2014 at 14:11

    Każde dziecko na pewno w pęd przyleci do domu jak będzie wiedziało,ze czekają na niego pierogi z jagodami i serkiem cytrynowym

    Składniki na ciasto :

    3 szklanki maki
    1 szklanka gorącej wody
    1/2 łyżeczki soli
    1 łyżka oleju

    Wszystkie składniki mieszamy na gładkie i elastyczne ciasto. Zostawiamy pod przykryciem ok 15-20 minut aby odpoczęło.

    Nadzienie :

    250 g białego sera
    1 żółtko
    3 łyżki cukru
    skórka z cytryny
    łyżka mleka
    300 g jagód

    Wszystkie składniki oprócz jagód mieszamy na jednolitą, gładką masę.
    Ciasto cienko wałkujemy. Za pomocą szklanki wycinamy kółka. Na każdym układamy ser i jagody, sklejamy. Gotujemy w osolonej wodzie przez 2 minuty po wypłynięciu pierogów na wierzch.

    Podajemy ze śmietaną lub jogurtem naturalnym.

    Zamiast nadzienia jagodowego można zrobić truskawkowe, z czereśniami czy innymi sezonowymi owocami lub takimi jakie lubi nasze dziecko 🙂

    Pozdrawiam serdecznie
    Justyna
    Kuchenne fascynacje
    kuchennefascynacje@o2.pl

  15. edka767 says: 26 czerwca 2014 at 16:56

    Mój mały maluszek to straszny niejadek,
    namęczyć się muszę by zjadł swój obiadek.
    A jako że koniec roku zbliża się nieubłaganie,
    to wzmogło się moje zastanawianie ,
    nad tym co memu dziecku przyszykować,
    co na obiadek mu ugotować !

    No i właśnie wymyśliłam co mu ugotuję,
    pyszną sałatkę z mięskiem mu przyszykuję .
    I to będzie super dla niego obiadek,
    idealny gdy dziecko to straszny niejadek .

    SKŁADNIKI :
    1 opakowanie słodkiej kukurydzy
    1 Mały słoik ogórków konserwowych
    1/2 cebuli
    2 filety z kurczaka
    Ketchup
    Majonez
    Sałata pekińska
    Sól Pieprz
    1 Kg uśmiechu

    PRZYGOTOWANIE;
    Filety pociąć na malutkie kawałeczki, przyprawić przyprawą do kurczaka, posolić i doprawić pieprzem . Tak przygotowane mięso usmażyć na patelni i pozostawić do wystygnięcia. Gdy mięso będzie już zimne, ułożyć je na spodzie miski na sałatkę. Następnie polać ketchupem. Dać warstwę kukurydzy, następnie pokrojonego w kosteczkę ogórka . Cebulę, ketchup, majonez i sałatkę pekińską na wierz . I włola . Gotowe !

    Sałatka z kurczaka dla mojego dzieciaka ,
    to będzie smaczne i dla niego wielka draka !
    Pyszna, aż palce lizać i dziecko zje z ochotą
    nie stanie się nic podczas obiadku psotą !
    I właśnie mój maluszek lubi tą sałatkę która smakuje
    i zapycha jak danie, dziecko się nią rozkoszuje !

    edka767@gmail.com

  16. Justyna Tyśka says: 27 czerwca 2014 at 19:19

    Po zakończeniu roku szkolnego zamiast do słynnej sieci restauracji fast food zabrałabym dzieci na obiad do domu. Nie byłby to jednak taki zwykły, codzienny obiad ale alternatywna (=zdrowsza) wersja zestawu happy meal.

    1. Frytki z selera

    Składniki:
    Korzeń selera
    Olej
    Sól, czosnek granulowany, słodka papryka – do smaku

    Przygotowujemy marynatę z oleju i przypraw. Wkładamy do niej pokrojonego w słupki selera, mieszamy i odstawiamy na pół godziny. Pieczemy na papierze do pieczenia przez ok 20 min w temp 200 stopni.

    2. Domowe nuggetsy

    Składniki:
    2 piersi kurczaka
    jajko
    2 szklanki płatków kukurydzianych
    1/2 szklanki bułki tartej
    czosnek granulowany, sól, pieprz

    Piersi kurczaka tniemy w paseczki i posypujemy przyprawami.
    Przygotowujemy panierkę: bułkę tartą mieszamy z pokruszonymi płatkami kukurydzianymi i odrobiną soli.
    Maczamy kawałki piersi w jajku i obtaczamy w panierce. Pieczemy na papierze do pieczenia tak jak frytki (najlepiej na raz)

    3. Sos tysiąca wysp do frytek i nuggetsów

    Składniki:
    2 łyżki majonezu
    łyżka jogurtu naturalnego
    2 łyżki keczupu
    3 łyżki soku pomarańczowego
    szczypta soli

    Wszystko mieszamy i gotowe 🙂

    Do tego dzieci dostaną po zabawce (za dobre wyniki w nauce) i coca-colę (niech mają coś od życia 😉

    e-mail: tyskatyska88@gmail.com

  17. Luka Li says: 27 czerwca 2014 at 19:31

    Babki z makaronu

    Składniki:
    145 g bardzo drobnego makaronu (np. małe muszelki) z pszenicy durum
    różyczki 1 średniego brokuła
    1 opakowanie sera feta (270g)
    2 łyżki startego żółtego sera
    1 ząbek czosnku
    1 łyżka jogurtu naturalnego
    1/3 łyżeczki soli do gotowania makaronu
    1/3 łyżeczki pieprzu ziołowego
    1/3 łyżeczki oregano
    szczypta pieprzu cayenne
    1/4 łyżeczki słodkiej papryki
    2 szczypty pieprzu czarnego
    olej do smarowania foremek

    Makaron wrzucić do 1,5 wrzącej posolonej wody i gotować ok. 6 minut, aż będzie al dente. Odcedzić i lekko ostudzić. Różyczki brokuła umyć, wrzucić do niewielkiej ilości wrzącej wody i gotować ok. 5 min (można również ugotować je na parze). Wyjąć je z wody, ostudzić, a następnie pokroić na małe kawałeczki. Ser feta pokroić w małą kostkę. W misce umieścić makaron, pokrojone brokuły, ser feta oraz starty żółty ser i wymieszać. Dodać rozgnieciony ząbek czosnku, łyżkę jogurtu oraz przyprawy. Wymieszać. Foremki silikonowe na mini babki posmarować cieniutko olejem (można też użyć większej ilości silikonowych foremek na muffiny). Napełnić je przygotowanym makaronem, ubijając go dokładnie łyżką. Napełnione foremki wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i zapiekać przez 10 min. Po wyjęciu z piekarnika ostrożnie przełożyć foremkę na talerz (do góry dnem) i delikatnie ją usunąć. Powstałe makaronowe babki dowolnie udekorować i podawać jeszcze ciepłe.

    Danie w takiej postaci z pewnością wzbudzi entuzjazm dziecka 🙂

    Pozdrawiam,
    Luka Li
    szalonapatelnia@gmail.com

  18. Anonimowy says: 27 czerwca 2014 at 20:28

    A ja proponuję zrobić dzieciakom ciekawe danie….zielony kolor naleśników przyciągnie nie jednego niejadka:) a nazwa "NaleśnikiShreka" na pewno jest alternatywą dla rosołu i schabowego;)
    przepis na naleśniki:
    1 szkl. mleka
    1 szkl. wody gazowanej
    5 łyżek oleju
    2 szklanki mąki
    3 jajka
    pęczek natki pietruszki i pęczek zielonego koperku
    szczypta soli

    pietruszkę i koperek wraz z mlekiem bardzo dobrze zmiksować, dodać olej, szczyptę soli, jajka i mąkę. Smażyć zielone naleśniki:)
    Farsz do naleśników: co kto sobie wymarzy- jak robię z nugetsami z kurczaka, ogórkiem pokrojonym z słupki, pomidorem, cebulką zieloną. Można je także zapiec posypując wierzch tartym serem gouda. Pycha. Polecam nawet niejadki jedzą zielone naleśniki:)
    A co do zupy…to dzieci lubią zupy kremy- jedną z nich jest krem z młodych ziemniaków, kalarepki i kalafiora.
    Ugotować bulion mięsny. Odlać około 1 litr do osobnego garnka, dodać ziemniaki pokrojone w ćwiartki i różyczki kalafiora. Podgotować. Dodać kalarepę pokrojoną w kostkę. Ugotować do miękkości. Zmiksować na krem dodając 3 łyżki kwaśnej śmietanki. Można przygotować grzanki z białego pieczywa albo posypać zupę groszkiem ptysiowym, który można kupić w sklepie.
    Na deser: Niebieski deser jogurtowy.
    gęsty jogurt połączyć z tężejącą galaretką w kolorze niebieskim (firmy Wodzisław), dobrze zmiksować i przelać do pucharków wkładając do środka świeże owoce np. truskawki, maliny, borówki. A na górę …oczywiście bita śmietana 36% 🙂
    I WAKACJE można zaczynać:)
    pozdrawiam Aneta
    fbaneta@interia.pl

  19. Kuchnia Ilony says: 27 czerwca 2014 at 20:29

    Moje dziecko to młodsze do szkoły jeszcze nie chodzi 🙂 Wszystko przede mną, a starsze właśnie zdało maturę. Jaki jest obiad idealny?? Oczywiście Pizza
    Składniki:
    15 g drożdży świeżych,
    150 ml wody,
    2 szklanki maki,
    szczypta soli
    sos pomidorowy
    ser najlepsza mieszanka serów
    ser mozzarella
    świeża rukola
    szynka parmeńska

    Z drożdży, mąki wody i soli wyrabiamy ciasto i odkładamy do wyrośnięcia na około 30 min. Następnie ciasto cienko wałkujemy odkładamy ponownie na około 15 minut. Po tym czasie smarujemy sosem pomidorowym i posypujemy startą mieszanką serów. Pieczemy około 15-20 minut. Na gorące ciasto rozkładamy szynkę parmeńską, rozerwane kawałki mozzarelli i posypujemy rukolą. Pizza doskonała, nawet bez dodatkowych sosów.
    Ps. Sos pomidorowy, najlepszy samodzielnie robiony
    Przepis:
    Składniki:
    Potrzebne będą:
    1 kg bardzo dojrzałych pomidorów
    1 duża cebula
    2 słodko winne jabłka
    2 łyżki papryki wędzonej w proszku
    1/2 szklanki octu jabłkowego
    3 ząbki czosnku
    kilka gałązek świeżego tymianku
    1 łyżeczka soli selerowej
    1 łyżeczka cukru
    1 łyżeczka papryki wędzonej w proszku
    Pomidory obieramy ze skóry i wycinamy zielone, twarde części. Jabłka obieramy ze skórki i wycinamy gniazda nasienne. Cebulę i czosnek również obieramy. Wszystko wrzucamy do blendera kielichowego i miksujemy bardzo drobno. Całość przelewamy na patelnię i smażymy na małym ogniu, aż zredukuje się większość płynu. Następnie dolewamy ocet i ponownie czekamy na redukcję płynu. Kiedy całość delikatnie zgęstniej wrzucamy wszystkie przyprawy, posiekane bardzo drobno listki tymianku, mieszamy i czekamy, aż nasz keczup uzyska satysfakcjonującą nas konsystencję. W razie potrzeby doprawiamy według upodobań.
    I to się nazywa doskonały obiad 🙂
    A do tego najbardziej niezdrowy napój pod słońcem na bazie karmelu z bąbelkami <3

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.