Uwielbiam takie miejsca stworzone z pasji, jak właśnie Alpaka Team, gdzie ma się bezpośredni kontakt ze zwierzętami i można dowiedzieć się wiele ciekawostek o nich. Spacer między alpakami, karmienie zwierząt, pokaz przędzenia to wszystko czeka na Was w tym miejscu.

Na początku muszę napisać, że jako biolog ze szczególną uwagą przypatruję się takim miejscom ze zwierzętami, przyglądam się w jakich warunkach żyją, jak są traktowane i czy po prostu wizyta np. z dziećmi nie jest ze szkodą dla nich. Alpaka Team niesamowicie dba o zwierzęta, pani właścicielka Anna Demkowicz to pasjonatka o wielkim sercu, po prostu kocha wszystkie swoje zwierzątka, zna ich charaktery, wie co dobre dla nich w danym momencie. Podczas naszego obcowania ze zwierzętami ciągle jest z nami przewodnik kontrolując zarówno zwierzęta jak i zachowanie gości. Przepięknie jest wszystko nam krok po kroku tłumaczone, nawet w jaki sposób możemy podchodzić do zwierząt. Właśnie ze względu na bezpieczeństwo zwierząt, żeby miały czas dla siebie i święty spokój od gości wizyty należy umawiać z wyprzedzeniem.

Alpaka Team

ul. Straszyńska 40 Jankowo Gdańskie

fbczynne od pon do sob 9-17, niedziela 10-17 po wcześniejszym umówieniu

Historia

Przygoda z alpakami zaczęła się w 2013 roku od wizyty w jednej z największych hodowli alpak w Polsce, o której mama właścicielki dowiedziała się z porannej telewizji. Kilka dni później w Jankowie pojawiło się 7 samiczek, które zmieniły miejsce swojego zamieszkania. Mieszkają niedaleko Gdańska, w Jankowie Gdańskim na terenie pozostałym po sadzie obfitującym w soczyste trawy, których mają tu pod dostatkiem.

Kiedy warto tu przyjechać?

To zależy! My byliśmy w piękny, słoneczny majowy weekend i to był strzał w dziesiątkę. Ogród był pięknie zielony, niebo niebieskie, dzieciom dopisywały w południe humory, a zwierzęta z chęcią zajadały smakołyki. Trafiliśmy już też na 2-tygodniowe małe kózki. Część zwierząt była już po strzyżeniu. Jeżeli chcielibyście zobaczyć np. owce przed strzyżeniem to wtedy warto odwiedzić to miejsce w marcu czy kwietniu. Latem można tu nawet urządzić grilla, więc można sobie zaplanować sporo czasu tu na spędzenie i obcowanie z przyrodą.

Ile to kosztuje?

Za grupę dorosłych zapłaciliśmy 100 zł. Dokładnie wygląda to tak: 100zł za grupę do 5os. powyżej 5os 20zł/os.

Dzieci do 3 lat wchodzą za darmo. Pytajcie o cennik podczas umawiania wizyty. Płatność tylko gotówką lub Blikiem.

Alpaka team – co tu można robić? Jakie zwierzątka zobaczymy?

Gwarantuję Wam, że jak tu przyjedziecie to uśmiech z gęby Wam nie zejdzie!

Zaraz po wejściu na farmę widzimy stadko kur i koguty. Chwilę później wchodzimy do samców alpak i zaczynamy z nimi pierwsze obcowanie. Przewodnik podaje nam karmę i informuje w jaki sposób możemy i które zwierzęta możemy karmić. Chwilę później widzimy najmniejszego koguta oraz pięknego białego pawia. Z zachwytem podziwiam sowę, która po złamaniu skrzydła znalazła tu swoje miejsce – jeździłam kiedyś na obrączkowanie sów i mam do nich ogromną słabość. Potem idziemy do owieczek, które były całkiem wstydliwe, a potem do rozbrykanych kózek i mamy cudowną przyjemność oglądać 2-tygodniowe maleństwa. Nasze dzieciaki mogły potrzymać na sobie i pokarmić małą kurkę, która była cudownie puszysta. Dzieci były bardzo przejęte. Cały czas możemy słuchać historii o poszczególnych zwierzątkach znajdujących się tu, ich charakterach, ale też uzyskujemy informacje o samych gatunkach. Potem przyglądamy się świnkom taplającym się w błotku. Obserwujemy gryzonie, a całej wyprawie dzielnią towarzyszą nam pieski właścicielki, z którymi nawet mieliśmy okazję pograć w piłkę :). Na koniec idziemy do samiczek alpaczek i dosłownie czujemy się oblężeni ich ilością, ale uwierzcie, że to jest takie słodkieee! Czysta przyjemność jest je karmić i podotykać, są takie milusie. Widzimy też jak odpoczywają tarzając się w piachu :).

Samce są przygotowywane do alpakoterapii – te zwierzęta muszą mieć odpowiedni charakter, szkolone muszą być z obcowania z człowiekiem, przyzwyczajać się do dotyku z naszej strony, ale też nie może to ich stresować. Zwierzęta tutaj też uczą się obcowania z dziećmi.

Co jeszcze tu na nas czeka?

Mamy pokaz przędzenia wełny alpaki, dowiadujemy się jak to wygląda krok po kroku w procesie ręcznym. Można spróbować też tu własnych sił w tym temacie. Wełna alpaki jest antyalergiczna, to chyba mnie najbardziej zaskoczyło! Jestem uczulona na wełnę owcy i już inna sprawa, że mnie strasznie gryzie taka, a tu jakaś nadzieja na ocieplenie zimą. Wełna alpaki jest niezwykle delikatna i mięciutka, jest też leciutka. Na miejscu znajduje się sklepik z wyrobami z alpaki oraz rękodziełem. Zawsze staram się w takich miejscach coś kupić dodatkowo, aby wesprzeć działalność takich miejsc.

Podsumowanie – Alpaka Team

To genialne miejsce, prowadzone z ogromnym serduchem i pasją, gdzie możemy obcować ze zwierzętami. Polecam wszystkim dużym i małym, rodziny z dziećmi będą zadowolone. Alpaki są cudowne, mądre, to takie przyjemne pluszaki i są przezabawne. Dużo radości Wam dostarczy przebywanie w tym miejscu. Kontakt z alpaką powoduje wydzielenie endorfin stąd alpakoterapia.

Jak już będziecie w okolicy to polecam wybrać się na obiad do Bąkowa do Chaty nad Radunią – to miejsce dzeciolubne, ale też w weekend koniecznie zróbcie rezerwację.

Co warto zobaczyć w woj.pomorskim? sprawdź tu

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.