Raz w roku nie mogę sobie również odmówić jako Gdańszczanka przejścia przez Jarmark Dominikański. Dla turystów jest to naprawdę nie lada atrakcja, dlatego dopisuję Jarmark Dominikański do kategorii „co zobaczyć w Gdańsku”. Z roku na rok coraz bardziej dba się o jakość wystawców. Promuje się rękodzieło, małe manufaktury oraz regionalne jedzenie. Nie brakuje też kuchni świata. Co w tym roku możecie zobaczyć na Jarmarku Dominikańskim w Gdańsku?
Jarmark Św. Dominika w Gdańsku 2021

Historia Jarmarku Św. Dominika
Myślę, że na samym wstępie muszę Wam napisać, że Jarmark Św. Dominika w Gdańsku odbywa się od 1260 roku i obecnie jest to 761 edycja! Najstarszy opis jarmarku z XVI wieku, mówi o tym, że nuncjusz papieski Giulio Ruggieri pisał tak:
„W miesiącu sierpniu odbywa się wielki Jarmark od św. Dominika, na który zbierają się Niemcy, Francuzi, Flamandy, Anglicy, Hiszpanie, Portugalczycy, i wtedy zawija do portu 400 okrętów naładowanych winem francuskim i hiszpańskim, jedwabiem, oliwą, cytrynami, konfiturami i innymi płodami hiszpańskimi, korzeniami portugalskimi, cyną i suknem angielskim. Na Jarmark zewsząd przybywali też cyrkowcy, akrobaci i trupy aktorskie. Pokazywane były rozmaite dziwy, egzotyczne zwierzęta, a nawet podobno… syreny.”
To gdańscy dominikanie dostali pozwolenie od ówczesnego papieża na 100-dniowy odpust w dniu święta ich założyciela, czyli Dominika. I tak jarmark odbywał się przez wieki aż do II Wojny Światowej, która przerwała tę tradycję. Na szczęście od 1972 roku postanowiono ją przywrócić.
Ciekawostką jest specjalny hejnał, który z każdym kolejnym rokiem wydłuża się o kilka nut. W tym roku ma już 760 nut.
Czas trwania jarmarku:
Do 15 sierpnia możecie odwiedzać stanowiska ze wszystkich kategorii. Przygotowane są zawsze dodatkowe atrakcje-tu możecie zobaczyć cały program.
Lokalizacje stanowisk:
- RZEMIOSŁO I RĘKODZIEŁO, ARTYŚCI – Tkacka, Kołodziejska, Węglarska, Pańska, Podmłyńska, Skwer Heweliusza, Św. Ducha, Grobla I, Grobla III, Szeroka, Straganiarska, Rybackie Pobrzeże, Długie Pobrzeże, Zielony Most, Stągiewna (w ograniczonym zakresie, z uwagi na prace budowlane), Szafarnia, Skwer Łąkowa Łąka
- ARTYKUŁY SPOŻYWCZE – Szeroka, Grobla IV, Szafarnia, Skwer Heweliusza
- GASTRONOMIA/FOOD COURT – Park Świętopełka, Szeroka, Grobla II, Targ Rybny, Ołowianka, Skwer Łąkowa Łąka, Skwer Heweliusza
- KOLEKCJONERZY – Długie Ogrody, Łąkowa
STREFY PROGRAMOWE:
- PRZYSTANEK SKWER HEWELIUSZA – Bursztynowy Zakątek – Skwer Heweliusza
- PRZYSTANEK TARG RYBNY – Dziecięcy Zakątek – ul. Targ Rybny
- PRZYSTANEK SKWER ŚWIĘTOPEŁKA – Skwer Świętopełka
- PRZYSTANEK OŁOWIANKA – Pod Żaglami – Ołowianka
- PRZYSTANEK ŁĄKOWA – Łąkowa Łąka
- ULICZKA POMORSKA – ul. Szeroka (od Grobla II do ul. Tandeta)
- ULICZKA LITEWSKA – ul. Pańska.
Kulinarna strona jarmarku
Ze względu na tematykę bloga szczególnie chciałabym zachęcić Was do odwiedzenia stanowisk kulinarnych. Wszystkie są warte odwiedzenia oczywiście, ale nie mogę po prostu napisać, abyście skupili się na tych regionalnych z naszego województwa pomorskiego. Na ul. Szerokiej jest właśnie utworzona taka regionalna strefa „Pomorskich Smaków”. Warto wspierać nasze lokalne działalności, które posiadają certyfikat „Dziedzictwo Kulinarne – Pomorskie”. Ważnym kryterium członkostwa w Sieci Dziedzictwa jest korzystanie z lokalnych surowców do produkcji żywności, kultywowanie tradycji kulinarnych, promocja kulinarnego dziedzictwa regionu.
Jarmark Dominikański odwiecznie kojarzy się z pajdą ze smalcem, która jest naprawdę popularna, a ja chciałabym Was zaprosić na bułkę ze śledziem po kaszubsku z Kafebe, Żuławskie Smaki, piwo Starogdańskie, kawę z Gdańskiej Palarni Kawy, zdrowe produkty od Zakwasowni czy słodkości z Capuccino Cafe. Można też zaopatrzyć się w pomorski alkohol, jakim jest Orlica z Alkoholi Dziel. Warto wejść na Wyspę Ołowiankę po pstrągi z Lęborka. Na jarmarku kilka gdańskch restauracji ma swoje punkty np. Seafood by La Pampa, Oria Mgic House, Sopocki Młyn czy kawiarnia „W Starym Kadrze”.
I jeszcze trochę fotografii.