Rzucewo jest ważnym miejscem na mapie archeologicznej Pomorza, a wszystko za sprawą odkrytej osady łowców fok pochodzącej z epoki kamienia. Dziś Osada Łowców Fok to park kulturowy ze ścieżką dydaktyczną, na której znajdziecie rekonstrukcje dawnej zabudowy.
Spis treści
Rzucewo – park kulturowy Osada Łowców Fok

Gdzie leży park Osada Łowców Fok?
Na terenie przylegającym do Zatoki Puckiej, dokładniej zwanym Cyplem Rzucewskim. Osady zakładano więc na łagodnym stoku, co pozwalało na tarasowe rozplanowanie rozbudowy jej. Dojechać można tu samochodem, rowerem lub zrobić sobie pieszą wycieczkę.
Dokładny adres: 9, Nad Zatoką, 84-100 Rzucewo.

Czy zwiedzanie coś kosztuje?
Płatne jest wyłącznie wejście na wystawy, natomiast jest to kilka złotych, więc warto się skusić. Na miejscu można pobrać też materiały promocyjne o miejscu i okolicy oraz skorzystać z opcji wykupienia zwiedzania z przewodnikiem (30zł). Ceny biletów na wystawę: normalny – 4 zł, ulgowy – 2 zł (uczniowie, młodzież, emeryci, nauczyciele).
Skąd nazwa „Osada Łowców Fok”?
Osadę odkryto tak naprawdę ponad 100 lat temu w 1894 roku, kiedy nauczyciel z Rzucewa podczas wycieczki szkolnej w pobliżu brzegu morskiego znalazł gliniane naczynia. Po tym odkryciu zostały przeprowadzone badania wykopaliskowe, które ujawniły również narzędzia z krzemienia i kamienia, a także z kości zwierzęcych, a w tym również szczątki różnych gatunków fok. To właśnie foki tuż obok ryb stanowiły podstawę wyżywienia tamtejszych mieszkańców. Na tej podstawie wywnioskowano, że mieszkańcy osady byli rybakami i łowcami. Jest to jedyne miejsce odkryte w obrębie osad z epoki kamienia nad południowym Morzem Bałtyckim. Swym zasiedleniem osadnicy objęli Rewę, Mrzezino, Osłonino, Rzucewo i Ostrowo. Stworzono tu wręcz kulturę rzucewską, która zasłynęła z ceramiki, wyrobów bursztynowych i kamiennych narzędzi.


Dlaczego warto tu przyjechać?
Możecie tu zobaczyć, jak wygląda osada rybacka z XIX w. i świadectwa kultu religijnego jak kapliczki przydrożne czy krzyże. Położenie całej osady jest niezwykle malownicze i nawet w pochmurną pogodę jak na moich zdjęciach widoki są niebywałe. Można stąd podziwiać panoramę na Półwysep Helski, która widać doskonale z drogi, ale czeka na Was też platforma widokowa. Warto zajrzeć do zrekonstruowanej chaty, obejrzeć półziemiankę, piec garncarski czy chatę szamana. W chacie ulokowano wystawę o rzucewskich odkryciach i pradziejach całej gminy.



Kiedy jest czynne?
Od 2 listopada 2021 do 28 lutego 2022 ekspozycje archeologiczne w Muzeum Chata Kaszubska dostępne są dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godzinach od 9.00-15.00.











Osada Łowców Fok Rzucewo – podsumowanie
Warto przyjechać tu rowerem lub po prostu na spacer, bo nie dość, że okolica jest przepiękna to dodatkowo możemy dowiedzieć się tu czegoś ciekawego o pierwszych mieszkańcach tego miejsca. W Rzucewie jest też piękny zamek, który w zasadzie po drodze możecie zobaczyć – napiszę o nim oddzielny wpis.