Zagrodę U Młynarza i wiatrak paltrak odwiedziliśmy w październiku minionego roku. Zagroda zlokalizowana jest między Gdańskiem, a Pruszczem Gdańskim. Z publikacją tego wpisu musiałam trochę poczekać, ponieważ nastąpił 2-gi lockdown, ale myślę, że czas najwyższy Wam to miejsce pokazać.

Bardzo zależy mi, abyście na blogu znaleźli treści, które będą promować piękny region województwa pomorskiego, w którym mieszkam. W związku z tym, że sama lubię odkrywać Pomorze, chcę dzielić się z Wami atrakcjami pomorskiego regionu.

Wszystkie wpisy z regionu pomorskiego, w tym atrakcje i polecane przeze mnie hotele, znajdziecie tu:

U Młynarza – zagroda edukacyjna – wiatrak paltrak

Mokry Dwór 1B

FB, tel. 508 600 385

w związku z pandemią dni i godziny otwarcia sprawdzajcie bieżąco na fb

Historia zagrody „U Młynarza”

Wiatrak Paltrak powołany został w 1903 roku w powiecie płockim, w Wyszogrodzie. W 2016 roku wiatrak został przeniesiony i ponownie wzniesiony w Mokrym Dworze na Żuławach Gdańskich, dzięki sołtysowi Wiesławowi Zbroińskiemu. Mokry Dwór to mała miejscowość położona między Gdańskiem, a Pruszczem Gdańskim. Pan Wiesław stał kiedyś za organizacją nietypowej imprezy „Żuławski tulipan”. Dziś oprócz bycia sołtysem i producentem żywności jest właśnie właścicielem zagrody i również młynarzem. Pan Wiesław to prawdziwy pasjonat, który wiele lat szukał odpowiedniego wiatraka, bo od dawna się nimi interesował. Kiedy go znalazł długo trwały negocjacje, a potem trzeba było wiatrak rozłożyć, znaleźć odpowiedni transport, aż w końcu przez długi czas ponownie go składać. Taka rekonstrukcja była niezwykle kosztowna i pracochłonna, trwało to 2 lata. W maju 2019 roku pan Wiesław oficjalnie otworzył na gości wyremontowany, w większości samodzielnie i tylko z prywatnych środków, wiatrak.

Kiedyś na terenach Żuław nie brakowało wiatraków. Niestety wojna ich nie oszczędziła. Stare mapy mówiły o paltrakach, koźlakach i holendrach – to różne wiatraki ze względu na budowę i mechanizm działania. Pan Wiesław zatem przywrócił nam historię. Zadziwiające jest, że nie dostał żadnych dofinansowań na tak wspaniały projekt.

Wiatrak Paltrak – co to takiego?

Paltrak to typ wiatraka, w którym główna część budynku, powyżej podmurówki, jest obracana przez wiatr i śmigło. Podstawę jego stanowi łożysko kołowe, które możecie zobaczyć na zdjęciu. Dla mnie ogromnym zaskoczeniem był fakt, że zasadnicza część wiatraka się obraca, a konstrukcja opiera się po prostu na jednej kuli. Sami zobaczcie.

łożysko kołowe, podstawa wiatraka typu paltrak

Zagroda „U Młynarza” – jakie atrakcje na Was czekają?

Zacznijmy od tego, że już sam widok ponad 100-letniego wiatraka robi ogromne wrażenie. Wiatrak jest naprawdę pokaźny i prezentuje się niesamowicie. Prawdopodobnie to największy tego typu wiatrak w Europie! Moje oko od razu zwróciło uwagę na przeplatanie się historii z nowoczesnością w tej okolicy, co widzicie na powyższym zdjęciu. 100-laetni wiatrak, a w tle nowoczesna farma wiatrowa.

Największą atrakcją jest jednak zwiedzanie samego wiatraka wraz z przewodnikiem, czyli panem Wiesławem, który opowie Wam szczegółowo o jego historii, funkcji i zasadach działania. Czekają na Was aż trzy kondygnacje. Dowiedzieć się, jak powstaje mąka i zobaczyć to w zasadzie na własne oczy to coś niesamowitego. Wyobraźcie sobie, że właśnie tutaj obecnie też powstaje mąka, dzięki właścicielowi, na której on sam wypieka tradycyjnie pieczywo w piecu chlebowym, które możecie zamówić (wcześniej robi się rezerwacje przez fb – można kupić bez zwiedzania). Byliśmy tu grupką znajomych z dziećmi i każdy mógł się zachwycać i podpytać pana Wiesława o coś innego. Chłopaków interesowały tematy techniczne, a dziewczyny zaintrygowane były kulinarnymi aspektami. Dzieci, a były z nami prawdziwe maluchy, też grzecznie słuchały właściciela i miały frajdę z oglądania ekspozycji. O jeszcze jednej atrakcji dla dzieci tutaj będzie zaraz.

Na cały pobyt i zwiedzanie trzeba liczyć około 2 godzin. Pewnie w słoneczny i wiosenny lub letni dzień spędzicie tu czas jeszcze dłużej przebywając na świeżym powietrzu.

Kolejną wspaniałą atrakcją, w szczególności dla dzieci, jest mini zoo. Jest tu Gryzelda – pani osiołkowa, która faktycznie lubi podgryzać, uważajcie :). Jest całkiem ładne stado kózek, owieczek czy gąsek. Ostatnio nawet pojawiły się maluchy. Możliwość karmienia zwierzaczków było również dla mnie dużą radochą. Może uda się Wam wypatrzyć też kota.

Dla dzieci, a w lepszych czasach grup zorganizowanych, czeka nietypowy, tradycyjny plac zabaw.

Jest tutaj też możliwość zorganizowania pikniku czy ogniska.

Cennik

  • Osoba dorosła 20 zł
  • Dzieci powyżej 3 lat 15 zł

U Młynarza – zagroda edukacyjna w Mokrym Dworze

Przybywając do zagrody macie unikalną szansę na obejrzenie 100-letniego wiatraka również od środka, który jest kompletnie wyposażony i dalej działa, dzięki ogromnej pasji pana Wiesława. Właściciel niczym przewodnik opowie Wam krok po kroku i pokaże, jak powstaje mąka.

Potem wpadnijcie do małego zoo, możecie nakarmić zwierzaki, a dzieci mogą pobawić się na placu zabaw.

Wspierajmy miejsca, które powstają dzięki takim pasjonatom.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.