W tym miesiącu, dzięki współpracy z Internetową Księgarnią Gandalf.com.pl otrzymałam kulinarną, roślinną biblię, czyli…
Marta Dymek
Wydawnictwo Dwie Siostry
Autorką książki jest blogerka kulinarna prowadząca najpopularniejszego wegańskiego bloga kulinarnego (klik), który regularnie podczytuję, choć wege nie jestem. Okazało się, że to pierwszy wege blog, który mnie przyciągnął łatwymi i przystępnymi przepisami oraz bardzo smacznymi. Byłam przekonana, że książka też mnie zachwyci i faktycznie tak się stało.
Autorka we wstępie opisuje swoją kulinarną drogą, a w następnym rozdziale podpowiada, co warto mieć w swojej spiżarni oraz, jakie sprzęty kuchenne to must have każdego roślinożercy.
Książka podzielona jest na rozdziały:
bulwy i korzenie
kapusty
cebule, czosnek i por
liście i zioła
dynie
pomidory, papryki i bakłażany
warzywa zielone
warzywa strączkowe
tofu i tempeh
bakalie, nasiona i zboża
oraz przepisy podstawowe.
Każdy przepis opatrzony jest krótkim opisem od autorki, składnikami, opisem przygotowania, w większości przypadków pojawia się opcja „do podania”, czyli dekoracje. Bardzo przydatne są na dole wpisów wskazówki. Jeden przepis to jedna strona – dzięki czemu jest naprawdę przejrzyście.
Wszystkie przepisy (z wyłączeniem ostatniego rozdziału) opatrzone są zdjęciami autorki książki. Zdjęcia są wyraźne, bez zbędnych ozdobników i stylizacji, konkretne – takie, jak na blogu Marty. Jednocześnie jest bardzo kolorowo, tak jak lubię.
Z Marty przepisów korzystałam już kilka razy, po raz pierwszy przy robieniu chipsów z jarmużu i hummusu. Podobnie robimy zupę dyniową z olejem z pestek dyni czy pierogi z soczewicą. Robiłam też własną interpretację pasty z fasoli. Przepisy się sprawdzają i smakują także mięsożercom, co ważne :). Już mam zanotowane kolejne pozycje do zrobienia jak np. krem z buraka z mleczkiem kokosowym.
Ostatni rozdział to przepisy podstawowe – klasyki, które przydadzą się początkującym, takie jak np. sos z tahiny, zatar, puree z dyni, domowy majonez wege i inne.
Na końcu książki jest oczywiście zielony spis treści.
Książka Jadłonomia jest pięknie wydana, w twardej okładce, z dużymi fotografiami, przejrzystymi przepisami. Znajdziecie tu 100 prostych i smacznych przepisów z użyciem roślin . To jest książka, za której chce się korzystać nawet jeśli na co dzień jadacie mięso. Dla wege? Biblia roślinnych przepisów!
Mam.Czytałam i nawet przepisy wypróbowałam,bo odrobinę zmieniam kuchnię na fit z większa ilością warzyw.Polecam!!!