Stali czytelnicy wiedzą, że prowadzę na łamach mojego bloga cykl „Biolog w kuchni„, w którym prezentuję przepisy biologiczne (jak na biologa przystało) – głównie z jadalnymi kwiatami. Ten cykl na pewno wzbogaca się, dzięki temu blogowi klik i nieocenionej pomocy jego autorki. Dzisiaj mam przyjemność zaprezentować Wam książkę wydaną przez Gosię, autorkę kwiatowego bloga. Wielkie było moje szczęście, kiedy dostałam książkę od księgarni internetowej Gandlaf
„Kwiatowa uczta. Jadalne kwiaty w 100 przepisach”
Małgorzata Kalemba-Drożdż
Wydawnictwo: Egros
Stron: 244

Kwiatowa uczta to przepiękna literatura kulinarna dla osób, które chcą przeżyć niesamowite wrażenia wzrokowe i smakowe oraz są otwarci na podjadanie kwiatków. I nie będzie tutaj tylko o lawendzie czy róży, propozycji jest naprawdę wiele.

Autorka książki jest blogerką kulinarną prowadzącą bloga „Trochę inna cukiernia„, a zawodowo doktorem biochemii wykładającym biochemię, ale także dietetykę – na blogu znajdziecie mnóstwo przepisów dla alergów np. bezmlecznych.
Książka rozpoczyna się przedmową, w której autorka zaprasza nas do przeżycia kwiatowej uczty i uświadamia, że ta książka to nie tylko przepisy kulinarne, ale także przewodnik po ponad 70 jadalnych kwiatach w Polsce.

Po przedmowie pojawia się rozdział „Kwiaty w kuchni”, w którym mamy historyczne nawiązania do jedzenia kwiatów i przypomnienie, że popularny kalafior i brokuł to też kwiaty! Bardzo przydatny okazuje się rozdział „Rozpoznawanie jadalnych kwiatów” , w którym podano listę kwiatów, których nie wolno spożywać. O zbiorze jadalnych kwiatów i przechowywaniu i przygotowywaniu kwiatów do jedzenia dowiemy się na kolejnych stronach. Są też informacje o wartości odżywczej kwiatów, bezpieczeństwie ich jedzenia i zastosowania jadalnych kwiatów. Dalej pojawia się kilka propozycji przepisów, a już potem alfabetyczny spis jadalnych kwiatów z przepisami.

W książce znajdziecie przepisy na przekąski, sałatki, dania mięsne i wegetariańskie, desery, ciasta i napoje – naprawdę wybór jest ogromny. Często do jednej rośliny podano kilka przepisów. Tak wiele gatunków zaskoczyło mnie swoją „jadalnością” – wiedzieliście, że można jeść pelargonie, lilie, fuksje? 🙂

Każdy jadalny gatunek jest dokładnie przedstawiony razem ze swoimi właściwościami, a obok są przepisy.

Dużą stroną tej książki jest piękne wydanie – twarda oprawa, dobry kredowy papier oraz przepiękne fotografie autorstwa Gosi, autorki książki – bardzo cenię książki, w których fotografie są autorów książek. Gosia spisała się świetnie, jest kolorowo, zachwycająco i książkę chce się przeglądać i przeglądać i wszystko zjeść :).

Z książki obowiązkowo musiałam przetestować przepisy – skusiłam się na krystalizowane kwiaty (fiołki), cukier fiołkowy (wcześniej robiłam lawendowy, różany), zrobiłam też sałatkę z mniszkiem.

Na końcu książki zamieszczono tabele kwitnienia z podziałem na kolory kwiatów – świetna sprawa! W maju/ czerwcu warto zbierać np. dzikie róże, piwonie, stokrotki i przetacznik. Jest też spis treści rozdziałów – brakuje mi spisu alfabetycznego potraw/ przepisów (już bez podziału na gatunki kwiatów).

Książka romantyczna dla chcących emocji w kuchni i na talerzu, kochających nowe wrażenia smakowe i kolory. Jako biolog jestem zachwycona i już nie mogę doczekać się kolejnej publikacji autorki, która już niedługo, a będzie dotyczyć jadalnych chwastów! 🙂
„Kwiatową ucztę” kupicie tutaj – klik.

4 Replies to “Kwiatowa uczta recenzja”

  1. Anonimowy says: 30 maja 2014 at 06:39

    O, mam tę książkę! Uwielbiam ją oglądać 🙂 Dzięki pani Małgosi odważyłam się spróbować kilku kwiatków a dziki bez, pierwiosnki i lawenda na stałe zagościły w mojej kuchni. Świetna sprawa – bardzo polecam!!
    Pozdrawiam Gutka

  2. Copywriting says: 30 maja 2014 at 12:35

    Coś czuję, że będę miał dodatkowy prezent na Dzień Dziecka 🙂

  3. Johny says: 30 maja 2014 at 16:57

    Musze przyznać że bardzo fajny pomysł z ta kuchnia biologiczną. Musze spróbować z tymi kwiatami.Jestem bardzo ciekaw jak to będzie smakować.

  4. Marcin C. says: 29 czerwca 2017 at 07:32

    Po książce o takiej tematyce trudno nie spodziewać się pięknego wydania. 🙂 Mam, bardzo lubię i lubić nie przestanę.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.