Jadąc na spontaniczne zakupy do Młyna Gospodarczego w Pruszczu Gdańskim nie zdziwcie się, jak kupicie więcej niż zakładaliście. Kto by się spodziewał, że mają tam aż tyle świetnych produktów? Młyn w Pruszczu Gdańskim zaskakuje ofertę.

Młyn Gospodarczy

ul. Wojska Polskiego 42, Pruszcz Gdański

W jakich godzinach młyn jest otwarty?

Wg aktualnych informacji z google:

  • poniedziałek i piątek 7-15
  • wtorek, środa, czwartek 7-17
  • sobota 7-14
  • niedziela zamknięte.

Historia – Młyn w Pruszczu Gdańskim

Młyn powstał w XVI wieku, dzięki Michel Damnitz’owi , który postawił w tym miejscu pierwszy obiekt tego typu. Młyn stanowił wsparcie dla przerobu zbóż i odciążał młyny znajdujące się w Gdańsku. W 1859 r. oddział żołnierzy dokonał najazdu na Pruszcz, plądrując go i niszcząc, przy okazji zabierając cały zapas mąki, jaki znajdował się w młynie. Po pierwszym rozbiorze Polski, kiedy Pruszcz znalazł się pod panowaniem Prus, młyn oraz okoliczni rolnicy, mieli spore kłopoty w związku z zakazem prowadzenia handlu z Gdańskiem. Prowadzący obiekt młynarz za złamanie zasad handlu, został aresztowany i dopiero jego wykupienie wraz z okolicznymi sołtysami ocaliło ich od więziennej poniewierki. W 1804 młyn był w dzierżawie Christiana Rogotzki’ego. Przez tych kilka wieków istnienia młyna, był on wielokrotnie przebudowywany a współcześnie istniejący obiekt, został przebudowany w roku 1920 i służy po dziś dzień.

Obecnie młyn ma status zabytku

Młyn został wpisany na listę zabytków, bo wyrabia mąkę przy użyciu 10-letnich maszyn, co daje mu wyjątkowość na skalę całej Polski. Dodatkowo obiekt cały czas działa zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

Młyn przyciąga do siebie fanów klasycznej, grubo zmielonej i ekologicznej mąki.

Młyn w Pruszczu Gdańskim co można kupić?

Oferta sklepu jest bardzo różnorodna i pozytywnie mnie zaskoczyła. Można kupować hurtowe i detalicznie. Można płacić kartą. Nie spodziewałam się, że będę mogła zrobić tak duże zakupy. Myślałam, że dostaniemy tu tylko mąkę, ale moi drodzy tu jest dużo więcej. Ceny w większości też są atrakcyjne.

Jeśli chodzi o mąkę, to dostaniecie chyba tu każdą, o której marzycie. Część można kupić w większych ilościach np. po kg. Są tu klasyczne mąki pszenne czy żytnie o różnym przemiale, mąki bezglutenowe, śruty, a nawet jęczmień, owiec czy pszenica.

Są kasze, ziarna i pestki czy dodatki do wypieku chleba jak np. drożdży. Otrębów i płatków też nie brakuje.

Fani strączków mają w czym wybierać. Jest duży dział suszonych owoców i warzyw oraz orzechów.

Są oleje, oliwy (w tym greckie), soki czy syropy.

Czeka na Was też mnóstwo przypraw.

Nie zabrakło nawet paszy czy karmy dla zwierząt, ziarna na zimę dla ptaków, produktów dla wędkarzy.

Tylko ostrzegam, pokusa jest duża, a potem rachunek może zaskoczyć :).

Źródło historii:

  • https://fotopolska.eu/Pruszcz_Gdanski/b88703,Mlyn_gospodarczy_sp_j.html
  • https://m.radiogdansk.pl/wiadomosci/item/35779-slynny-mlyn-w-pruszczu-gdanskim-wpisany-na-liste-zabytkow-tam-caly-czas-uzywa-sie-100-letnich-maszyn-zdjecia/35779-slynny-mlyn-w-pruszczu-gdanskim-wpisany-na-liste-zabytkow-tam-caly-czas-uzywa-sie-100-letnich-maszyn-zdjecia

Ostatnie wpisy na blogu:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.