image_pdfPDFimage_printWydrukuj

Ponad pół roku temu obiecywałam we wpisie „co jeszcze zobaczyć na Zakynthos„, że pokażę Wam trochę bardziej jedną z winiarni na Zakynthos. I wreszcie nastał ten dzień :).  Będąc pierwszy raz w Grecji (zobacz tu) pragnęłam zobaczyć gaje oliwne i wytwórnię oliwy! Udało mi się to wtedy zrealizować w kreteńskiej farmie oliwek niedaleko Agios Nikolaos. Rok później byłam też w wytwórni oliwy na Zakynthos i wtedy zapragnęłam zwiedzić także winnicę z prawdziwego zdarzenia. Jestem osobą, która uwielbia dążyć do spełniania swoich marzeń (moja lista marzeń tu), dlatego dzisiaj mogę Wam pokazać rodzinną winnicę Callinico z Zakynthos.

 
Rodzinna winnica Callinico znajduje się w północno-środkowej części wyspy Zakynthos w miejscowości Kallipado (Alykes). Winnica ta istnieje od 1918 roku i skupuje winogrona z całej wyspy (jako nieliczni). Jako jedyni na wyspie eksportują swoje wina do Chin, Węgier czy USA. Podobno to najlepsza winnica na wyspie. Zwiedzanie winnicy jest tu połączone z degustacją. Na miejscu zobaczycie od A do Z w jaki sposób produkuje się wino. Zobaczycie zwisające winogrona, leżakujące beczki, etykietowanie butelek aż w końcu traficie do sklepiku, gdzie w atrakcyjnych cenach kupicie wina w pakietach.
Leżakujące beczki pokryte kurzem oraz butelki wina z dawnych lat zrobiły na mnie ogromne wrażenie. W zasadzie mówi się, że ulokowane jest tu muzeum.
W winiarni Callinico produkuje się tylko 4 rodzaje wina wytrawne, dużo więcej półwytrawnego, półsłodkiego (białe, czerwone i różowe) i 2 rodzaje wina słodkiego. Muszę przyznać, że jak lubię wina słodkie tak te z Zakynthos są turbo słodkie :). W sumie winnica posiada ok. 16 etykiet.
Do degustacji na gości czeka około 12 win – można brać dolewki :). Niektóre panie z obsługi mówią odrobinę po polsku :). Dla dzieci przygotowano wodę :). Po spróbowaniu można zakupić wybrane wina – bardzo opłaca się kupić trójpak wina za około 6-8 euro.

Chcielibyście odwiedzić taką winiarnię?

Zobacz też:

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.