image_pdfPDFimage_printWydrukuj

Chojnice to rodzinne miasto mojej babci, które miałam okazję już kilka razy zobaczyć. Tym razem spojrzałam na Chojnice jak prawdziwy turysta, dlatego zapraszam Was na wpis co zobaczyć w Chojnicach i gdzie wybrać się na prawdziwy wypoczynek w okolicy.

Chojnice i okolice – co warto zobaczyć?

Chojnice to miasto w województwie pomorskim, położone na Pojezierzu Pomorskim, które powstało już w średniowieczu i nazywane jest „Bramą Kaszub”. W XIV w. najprawdopodobniej Krzyżacy nadali Chojnicom prawa miejskie.  W tym czasie miasto zostało też ufortyfikowane (mury obronne i baszta zachowały się do dziś). Podczas rozpoczęcia II wojny światowej Chojnice zostały zaatakowane jako jedno z pierwszych miast w Polsce przez wojska niemieckie, a potem pod koniec wojny w 1945 r. przez wojska radzieckie. Dopiero od lat 60 nastąpił rozwój miasta. Dziś Chojnice zrobiło na mnie duże wrażenie, bo jest to bardzo zadbane i czyste miasto.

Co zwiedzić w Chojnicach i okolicy?

1. Rynek chojnicki z Ratuszem

Chojnice i okolice - co warto zobaczyć?
W Chojnicach znajduje się bardzo ładny i przestronny rynek z kolorowymi kamienicami wokół. Spore wrażenie robi też neogotycki Ratusz Miejski z modernistycznymi elementami. Warto odpocząć tu na chwilę w jednym z ogródków restauracji i kawiarni.
Chojnice i okolice - co warto zobaczyć?

2.Brama Człuchowska, mury obronne i fosa

Jest to jedna z trzech bram prowadząca kiedyś do miasta i jedyna, która przetrwała do dziś. Brama Człuchowska nazywana jest też kamienną. Do końca XIX w. służyła jako więzienie, a obecnie znajduje się w niej Muzeum Historyczno-Etnograficzne, które warto odwiedzić. Wokół ciągną się też XIV w. mury obronne z basztami i fosą.

3. Stare kamienice

Przechadzając się przez miasto warto zwrócić uwagę na przeróżne kamienice, niektóre są bardzo stare, a inne pomimo starości pięknie odrestaurowane. Zwróćcie uwagę na fasady, zdobione balkony i drzwi wejściowe.

4. Bazylika i „kościół gimnazjalny”

Niedaleko rynku usytuowana jest Bazylika Ścięcia św. Jana Chrzciciela, którą zbudowano w XIV w.  w stylu gotyckim. To św. Jan Paweł II podniósł kościół do godności bazyliki.

Tuż obok znajduje się kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny zwany gimnazjalnym  (jezuici prowadzili tu rekolekcje dla gimnazjum) zbudowany w stylu barokowym. Wnętrze jest bogato zdobione, kościół naprawdę robi wrażenie.

5. Charzykowy

Charzykowy to wypoczynkowa miejscowość nad Jeziorem Charzykowskim, położona w odległości ok. 6 km od Chojnic, do której dojedziecie też komunikacją miejską. Turystyka na przestrzeni lat rozwinęła się tu bardzo dobrze. Charzykowy zyskał popularność dzięki żeglarstwu i letnim festiwalom piosenki żeglarskiej. Możecie tu wypoczywać nie tylko na wodzie, ale też na plaży z kąpieliskiem i przystanią wodną. W okolicy jest sporo wypożyczalni sprzętu wodnego. Przygotuję Wam też osobny wpis o tej miejscowości.
EDIT już są wpisy:

Byliście w Chojnicach? Znacie miejscowość Charzykowy? Dajcie znać w komentarzach!

W planach mam wpis o super pysznej Manufakturze Bagietce w Chojnicach (gotowe) oraz o Charzykowy (już jest klik). Zmontuję też vlog (edit już jest):

Zapraszam Was też do obejrzenia innych podróżniczych wpisów:

4 Replies to “Chojnice i okolice – co warto zobaczyć?”

 1. angelika eM says: 13 czerwca 2018 at 09:11

  Kiedys bylam ale juz nawet nie pamietam 🙂 Bedzie trzeba sie wybrac 🙂
  Piekne zdjecia ;*

  http://www.martko.pl

  1. Dusia says: 13 czerwca 2018 at 10:15

   o proszę 🙂 koniecznie – wypoczynek nad Charzykowy najlepszy 🙂

 2. grazyna says: 13 czerwca 2018 at 10:04

  Z przyjemnością obejrzałam zdjęcia i poczytałam o moim miejscu pierwszej pracy 🙂 Byłam tam wychowawczynią na koloniach , odwiedzałam też Charzykowy i plażę 🙂

  1. Dusia says: 13 czerwca 2018 at 10:16

   no proszę to sentymentalne spojrzenie 🙂 dużo się pewnie zmieniło teraz, ja widzę na przestrzeni kilku lat: )

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.