image_pdfPDFimage_printWydrukuj

Będąc w Grecji obowiązkowo należy zajrzeć do jednej z lokalnych wytwórni oliwy – pisałam Wam o tym we wpisie „co jeszcze zobaczyć na Zakynthos” (ale najpierw zajrzyjcie do TOP 10 miejsc na Zakynthos). Przychodzę do Was z fotorelacją z małej, lokalnej tłoczni oliwy, która znajduje się w miejscowości Agios Leon na Zakynthos.

Tłocznia oliwy MARGARIS LAMPRINOS & CO

Agios Leon
Zakynthos
czynne godz.9-21

Dlaczego warto wybrać się do lokalnej wytwórni oliwy?

Aby zobaczyć na własne oczy produkcję oliwy, posłuchać od właścicieli tłoczni, jak wygląda cały proces i w konkurencyjnych cenach kupić produkty – w sklepie ceny są podobne, ale w takiej wytwórni kupując np. 3 puszki często dostaniecie zniżkę, a ponad to możliwość degustacji oliwy to najlepsza sprawa. Możecie wybrać oliwę, która podpasuje Waszym kubkom smakowym. To mi się chyba najbardziej podobało właśnie, że były otwarte oliwy, chlebki do namoczenia i można próbować i nie brać kota w worku.
W tej wytwórni jest telewizor, na którym prezentowany jest kilkuminutowy film o całym procesie wytwarzania oliwy właśnie w tym miejscu. Tuż pod telewizorem znajduje się już sprzęt do produkcji oliwy.

Co można kupić w takim miejscu?

Oliwę, dużo oliwy! W różnych wariacjach – akurat w tej wytwórni duże wrażenie na nas zrobiły smakowe oliwy np. czosnkowa czy pomarańczowa. Te dodatkowe produkty nie są dodawane do gotowej oliwy jak to zazwyczaj bywa, ale przechodzą pełny proces razem z oliwkami, dzięki czemu ta oliwa ma naprawdę świetny smak. Jest bardzo aromatyczna – pomarańczowa idealna do sałatek czy grzanek z fetą lub kozim serem. Oprócz oliwy często możecie kupić oliwki i przetwory z nich np. pastę z oliwek. W tej wytwórni sprzedawane były także mydła oliwne.

Czym wyróżnia się ta wytwórnia oliwy?

Drzewka oliwne rosną tutaj na górzystej części wyspy, a gleby na takich terenach powodują, że oliwki są tutaj najwyższej jakości. Ponad to właśnie to miejsce słynie z świetnych smakowych oliw.
Mam nadzieję, że ten wpis będzie dla Was przydatny. W kolejnym mam zamiar przedstawić Wam lokalną winiarnię :). Na koniec zapraszam Was na vlog z Zakynthos.

Zobacz też:

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.