image_pdfPDFimage_printWydrukuj

Region Pomorski jest niezwykle atrakcyjny pod wieloma względami. Hotele, restauracje i inne prestiżowe miejsca możecie znaleźć na każdym kroku, ale nie wszystkie są na głównych szlakach. To drugi wpis z serii „co zobaczyć w województwie pomorskim„, w którym chcę Wam pokazać to, co mój region ma najlepszego.

Co musisz zobaczyć w Pomorskim cz.2? Ciekawe miejsca i atrakcje.

W ramach wyjazdu studyjnego odkrywałam ciekawe miejsca w Pomorskim, które znajdują się w programie Pomorskie Prestige. Zerknijcie na film, jak wyglądał nasz drugi dzień wyjazdu.

Pomorskie – dzień drugi

Po hotelowym śniadaniu ruszamy prosto do Słupska na spotkanie z kulturą i historią miasta.

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

ul. Dominikańska 5-9, Słupsk

Muzeum jest wielowydziałowe i mieści się w zabytkowym kompleksie, w skład którego wchodzi m.in. Zamek Książąt Pomorskich czy Młyn Zamkowy. Dzięki stałej wystawie poznacie historię miasta Słupsk i jego mieszkańców (ale także całego Pomorza). W muzeum jest wiele eksponatów z przeszłości aż po czasy współczesne. Na mnie ogromne wrażenie zrobiła część wystawy z porcelaną i zastawą kuchenną.

Następnie pojechaliśmy na spotkanie ze sztuką na warsztaty rękodzieła do Pęplina.

Ceramika MK – Chata Żywej Gliny Magdalena Kamińska

Pęplino 43c, Ustka

W kameralnej pracowni mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach, podczas których miałam okazję zmalować swój własny kubek. Nie było to łatwe wyzwanie, choć przyjemne! Magda Kamińska to artystka pełna pasji, która białą chatkę wypełniła po brzegi własnymi wyrobami z ceramiki. Każdemu coś tu wpadnie w oko :).

Po kulturze i sztuce zaczęło nam burczeć w brzuchu, więc nasz kolejny przystanek to był obiad.

Zagroda Śledziowa – Muzeum Śledzia

Starkowo 13

Zagroda Śledziowa to miejsce, w którym najecie się do woli śledzi w przeróżnych wariacjach. Jest tu też darmowe Muzeum Śledzia, a nawet można zanocować tu w pięknym pensjonacie.

co musisz zobaczyć w pomorskim

Zagroda Śledziowa to śledzie na wiele sposobów, w śmietanie, po słowińsku, smażone, w formie tataru – każdy z nich przepyszny! Ja jestem ogromną fanką śledzi, więc wiem co mówię. Polecam skusić się na deskę degustacyjną za 20 zł. Dodatki do ryby są cudowne – ziemniaki w mundurkach, domowe pieczywo i domowe masło! Kulinarny raj! W śledzie możecie zaopatrzyć się też na wynos.

co musisz zobaczyć w pomorskim

W kompleksie odrestaurowanych budynków gospodarczych znajduje się też jedyne w Polsce Muzeum Śledzia, które można zwiedzić za darmo. Dowiecie się tu jaka jest historia połowu śledzia w Polsce i Europie oraz jakie ma właściwości zdrowotne.

co musisz zobaczyć w pomorskim

Jeśli Wam mało to możecie tutaj też zanocować w wyjątkowych apartamentach, cudownie urządzonych, w domu z 1902 roku. Tradycja połączona z nowoczesnością.

A z pełnymi brzuszkami ruszyliśmy dalej do…

Gorzelnia Podole Wielkie

Podole Wielkie 22, Główczyce

co musisz zobaczyć w pomorskim

Podole Wielkie to rodzinne gospodarstwo, które uprawia zboża, rzepak i ziemniaki. Posiada też hodowlę bydła mięsnego. W skład gospodarstwa wchodzi też gorzelnia z 150-letnią historią, którą mieliśmy przyjemność zwiedzić i zobaczyć jak powstaje wódka na własne oczy :). Gorzelnia Podole Wielkie to największy dostawca spirytusu ziemniaczanego w Polsce. To kluczowy dostawca surowca dla firmy Wyborowa czy Vestal. Zgodnie z ideą zrównoważonego rolnictwa prowadzi się tu badania w farmLab, która opiera się na biologii molekularnej i technologiach rolnictwa precyzyjnego. Od niedawna można w sklepie online kupić też niefiltrowany olej rzepakowy.

co musisz zobaczyć w pomorskim
co musisz zobaczyć w pomorskim

Po degustacji z dobrymi humorami pojechaliśmy na nasz nocleg :).

Pałac Poraj

Poraj 5, Wicko

co musisz zobaczyć w pomorskim

Czy Wy to widzicie? To najpiękniejszy pokój, w jakim byłam! Magia, romantyzm i sielskość zarazem! Coś cudownego! I ten widok za oknem!

Pałac Poraj ukryty jest wśród pól i lasów, otoczony jest 8 ha parkiem z trzema stawami. Jeżeli szukacie miejsca na wypoczynek, w którym moglibyście odetchnąć od zgiełku w otoczeniu przyrody i dobrej kuchni to koniecznie musicie zarezerwować tu nocleg. Rezerwacje możecie zrobić przez booking – tu zniżka 50 zł na rezerwację.

co musisz zobaczyć w pomorskim

Gdy zobaczyłam tak pięknie nakryty stół na kolację, to nie mogłam wyjść z podziwu już do końca wieczoru! Jedzenie było przepyszne – w szczególności polecam tatar wołowy, rybę lub stek na główne danie. Ten wieczór spędzony w miłym gronie trwał do późnej nocy, ale wszystkim nam podobał się klimat, który tu panuje. Obsługa zadba o Was jak o prawdziwych królów.

co musisz zobaczyć w pomorskim
co musisz zobaczyć w pomorskim

To dobranoc!

Zerknijcie jeszcze, na co zobaczyć w pomorskim województwie cz.I i widzimy się za jakiś czas w następnym wpisie :).

Pomorskie atrakcje są niesamowite!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.