Niedługo Święta Wielkanocne, więc chciałabym zaproponować Wam alternatywę do tradycyjnego pieczywa, która będzie pięknie wyglądać na świątecznym stole. Włoska focaccia w wersji łączka wiosenna. Przepis sprawdzi się też idealnie na majówkowe grillowanie i nie tylko. Obowiązkowo w towarzystwie dobrej oliwy.
wpis powstał we współpracy z Hurtownia Oliwy
Do tego przepisu użyłam oliwę marki Monini, którą bardzo lubię. Oliwa Monini Gran Fruttato powstaje z oliwek nie do końca dojrzałych, dzięki czemu jest szczególnie bogata w antyutleniacze (polifenole), które nie tylko gwarantują dłuższą trwałość produktu, chroniąc go przed utlenieniem, ale nadają mu intensywny smak i aromat. Dodatkową ochroną oliwy jest ciemna butelka. Ta oliwa jest dosyć pikantna w smaku, a zapach ma świeżej trawy. Genialnym ułatwieniem w tych butelkach jest wysuwany dziubek, który ułatwia dozowanie oliwy – bardzo praktyczne i sprytne rozwiązanie. Oliwę mimo dziubka można zakręcić, bo dziubek się chowa pod nakrętką.
Jeśli chodzi o przepis na focaccię to robię go już od kilku lat i jest naprawdę banalny. Ciasto wieczorem mieszamy łyżką lub łopatką, noc spędza w lodówce – ale może też postać w niej do 24 godzin, potem ciasto wyjmujemy ocieplamy, ozdabiamy i pieczemy! Gotowa focaccia jest niebo w gębie, naprawdę spróbujcie!
Focaccia łączka wiosenna
- 3,5 szklanki mąki pszennej
- 1,5 szklanki wody
- czubata łyżeczka soli
- łyżeczka suchych drożdży 4 g
- kilka łyżek oliwy (u mnie Monini Gran Fruttato)
dekoracja:
- dowolne warzywa (u mnie szczypiorek, koperek, cebula czerwona, pomidorki koktajlowe, papryka)
- sól, najlepiej gruboziarnista
- oliwa
Jak zrobić focaccię?
Ciasto przygotowujemy wieczorem – w misce trzeba wymieszać łopatką mąkę z wodą, solą i drożdżami. Nie musi to być dokładnie zrobione, byle mąki białej nie było widać. Pod ciasto wlać kilka łyżek oliwy i skąpać w niej ciasto z każdej strony. Miskę szczelnie owinąć folią i włożyć na noc do lodówki.
Następnego dnia (może to być rano, może być jak wrócisz z pracy) wyciągnąć miskę z ciastem. Przełożyć do blaszki prostokątnej (wysmarowanej delikatnie oliwą), na której rozciągnąć palcami ciasto po całej powierzchni. Zrobić też w cieście wgniecenia palcami i zostawić w ciepłym miejscu pod przykryciem do wyrośnięcia przez 2-3 godziny.
Po tym czasie zrobić ponownie delikatne wgniecenia palcami i na wierzchu poukładać warzywa na kształt roślinek. Nie wciskaj dodatków mocno w ciasto. Z wierzchu jeszcze oblać całość oliwą i oprószyć solą. Piec w temp. 230 stopni C przez 25-30 minut aż się z wierzchu zezłoci ciasto.
Jedz z czym chcesz, ale najlepiej smakuje z… oliwą oczywiście :).