W tak nietypowym miejscu naprawdę dawno nie byłam. Nietypowe, ale właściciele to prawdziwi pasjonaci! Zagroda Śledziowa to restauracja, Muzeum Śledzia i pensjonat! Warto tu przyjechać, nawet jeśli nie jest Wam po drodze.
Spis treści
Zagroda Śledziowa
Starkowo 13, Ustka
Historia
Zagroda Śledziowa mieści się w wyremontowanym, poniemieckim gospodarstwie rolnym. Zagroda datowana jest na 1832 r., a domy na 1902 r. Celem Zagrody Śledziowej jest tworzenie żywej pamiątki dokumentującej życie rodzin, które mieszkały tu kiedyś. W zasadzie to odczuć tu możemy po prostu powrót do przeszłości i tradycji.
Gospoda
W Zagrodzie Śledziowej zjecie śledzie w przeróżnych wariantach! Czeka tu na Was też zupa dnia i domowe ciasto. Tak bardzo śledziowego miejsca na pewno nie znajdziecie nigdzie w Polsce. Jako fanka śledzi byłam zachwycona – Wy też byście byli, bo wiem jak lubicie mój przepis na śledzie z żurawiną czy gruszką :).
Tu czeka na Was tajemniczy śledź Wiesława, tatar ze śledzia, smażone śledzie w zalewie octowej, które również pojawiały się w moim domu, jest zwykły smażony śledź, ale i matias holenderski. Koniecznie musicie spróbować śledzi, które podawane są z parowanymi ziemniakami w mundurach! Tak samo śledzie jadło się w moim domu! To było coś pysznego! Ceny, jak widzicie na poniższym zdjęciu od 15 do 22 zł. Polecam skusić się na deskę degustacyjną.
Podczas naszego wyjazdu w ramach programu Pomorskie Prestige przygotowano dla Was prawdziwą, śledziową ucztę! Mogliśmy spróbować chyba wszystkie propozycje śledziowe, które podano z pysznym domowym chlebem, najlepszymi ziemniakami i domowym, ubijanym masłem. Przyznam, że to była rozkoszna uczta! Gospodarze są pełni pasji i naprawdę z całego serca dbają, aby gościom wszystko smakowało, a i atmosfera była świetna! Wszystkie śledzie były tak pyszne, że trudno zdecydować się na jeden, ale chyba moje serce najbardziej skradł drobniutko pokrojony, z wielką precyzją tatar ze śledzia.
Świetną opcją jest możliwość kupienia śledzi na wynos, które zapakowane są w słoiczki. Jeśli coś nam zasmakuje to możemy kupić sobie taki rarytas do domu! 🙂 Koszt słoiczka ze śledziami to 13 zł.
Do picia jest kwas chlebowy, piwo Kormoran (które bardzo lubię) i mocniejsze trunki oraz oczywiście woda, soki, herbata i kawa.
Zobacz więcej na filmie (od 5 minuty):
Muzeum Śledzia
Zwiedzanie Muzeum Śledzia jest bezpłatne! To właśnie ten budynek jest najstarszy ze wszystkich. Zagroda należała do rodziny Hofmeister. W czworobocznej zagrodzie chłopskiej ulokowano muzeum, w którym dowiecie się wielu kulinarnych ciekawostek, zobaczycie, jak wyglądały sprzęty rybackie kiedyś, poznacie właściwości zdrowotne śledzia i poznacie historię jego połowu. Zachwyciła mnie również piękna kolekcja naczyń na śledzie, o których istnieniu nie miałam pojęcia. Kolekcjonowane są tu również puszki z całego świata po śledziach!
Pensjonat
W Zagrodzie Śledziowej możecie również wynająć nocleg w domu zbudowanym w 1902 r. We wnętrzach połączono tradycję z nowoczesnością i wyszło to świetnie! To są moje klimaty! Każdy pokój posiada Internet i tv. W pensjonacie częścią wspólną jest w pełni wyposażona kuchnia. Na śniadania zjecie regionalne przysmaki, produkty z własnego ogrodu i od sąsiadów ze wsi. Wokół domu jest piękny ogród i miejsce do grillowania. Sielsko tutaj!
Ważna informacja – pensjonat czynny jest cały rok (latem wynajem na 7 dni), ale muzeum i restauracja tylko w sezonie letnim (w tym roku otwierają się już jutro 29.05). Więcej informacji TU.
Podsumowanie – Zagroda Śledziowa
Z całego serduszka polecam Wam odwiedziny w Zagrodzie Śledziowej! Koniecznie musicie tu wpaść na pyszne śledzie, poznać jego historię w jedynym w Polsce Muzeum Śledzie, a jeśli będziecie mieć ochotę zostańcie tu na dłużej w pensjonacie.